بیزینس کوچینگ

آینده کار: اتوماسیون، هوش مصنوعی و پویایی بازار کار

فن آوری های آینده

ماهیت کار در این عصر پیشرفت سریع فناوری به شدت در حال تغییر است. ظهور هوش مصنوعی و سایر اشکال اتوماسیون، ماهیت بسیاری از مشاغل و مهارت‌هایی را که کارفرمایان در کارکنان امروزی بدنبال آن هستند، تغییر میدهد. ما باید اثرات این تغییرات تکنولوژیکی را بررسی کنیم و با نزدیک شدن به طلوع عصر جدید در مورد پویایی بازار کار آینده بیاموزیم.

تغییر چشم انداز کار

چشم انداز کاری در حال تغییر تحت تأثیر پیشرفت های تکنولوژیکی، اتوماسیون، جهانی شدن، تغییرات جمعیتی و روندهای اجتماعی و اقتصادی است. اتوماسیون صنایع را متحول کرده و کارایی و بهره وری را افزایش داده است، اما نگرانی هایی در مورد جابجایی شغل را نیز افزایش داده است. جهانی شدن منجر به افزایش رقابت و برون سپاری مشاغل، تغییر شکل بخش هایی مانند فناوری، مالی و خدمات شده است.

تغییرات جمعیتی، مانند پیری جمعیت و تغییر اولویت های نیروی کار، منجر به افزایش تنوع نسل شده است. روندهای اجتماعی و اقتصادی، مانند نابرابری درآمد، اقتصاد “گیگ”، کار از راه دور و پایداری، ساختارهای کاری را شکل داده اند و بر ترتیبات کاری انعطاف پذیر و شیوه های پایدار تأکید دارند.

کارگری در حال کردن با عینک vr
کارگری در حال کردن با عینک vr

ظهور اتوماسیون: تأثیر آن بر مشاغل و صنایع

ربات‌ها، هوش مصنوعی و سایر اشکال ماشین‌های هوشمند، بسیاری از مشاغلی که زمانی توسط انسان انجام میشد را بدست گرفته‌اند، فرآیندی که به عنوان اتوماسیون شناخته میشود، ممکن است برای شرکت‌ها، به معنای بهره‌وری بیشتر، هزینه‌های کمتر و خروجی بالاتر باشد.

بازوهای رباتیک، خودروهای بدون راننده و خطوط مونتاژ خودکار تنها نمونه‌هایی از فناوری اتوماسیون هستند که قبلاً در بخش‌هایی مانند تولید، تدارکات و کشاورزی کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند.

ماهیت اشتغال و احتمال از دست دادن شغل دو موضوعی است که با ظهور اتوماسیون مطرح شد که میتواند برخی مشاغل، به ویژه مشاغلی که ملزم به انجام کارهای معمول و تکراری میشوند را تحت تأثیر قرار دهد. در این صورت برخی از مشاغل به طور کامل حذف خواهند شد در حالی که برخی دیگر دستخوش تغییرات اساسی خواهند شد.

 تأثیر در بخش ها و مشاغل متفاوت است. فرصت‌هایی برای کسانی که مهارت‌های برنامه‌نویسی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و تعمیر و نگهداری رباتیک دارند نیز ممکن است در نتیجه اتوماسیون ایجاد شود.

ابتکارات ارتقاء مهارت مجدد برای کاهش اثرات منفی اتوماسیون حیاتی است. برای همگام شدن با محیط کاری در حال تحول، افراد باید انعطاف پذیر باشند و دائماً مهارت های جدید را بیاموزند. برای کاهش اثرات اتوماسیون بر نیروی کار، سازمان ها و سیاست گذاران باید در برنامه های آموزشی و آموزش سرمایه گذاری کنند، محیط های کاری فراگیر را تقویت کنند و قوانینی را برای از دست ندادن شغل وضع کنند.

طراح حرفه ای روی تبلت کار می کند
طراح حرفه ای روی تبلت کار می کند

هوش مصنوعی در محیط کار: فرصت ها و چالش ها

ظهور هوش مصنوعی یک تغییر بازی در دنیای تجارت بوده است و به رایانه‌ها اجازه میدهد تا کارهای پیچیده ای که زمانی برای انسان‌ها مشکل بوده را بیاموزند و انجام دهند. ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی مانند بینایی رایانه، پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشینی در طیف گسترده‌ای از بخش‌ها و وظایف شغلی، هم فرصت‌ها و هم موانعی را بهمراه دارد.

فرصت ها

 • هوش مصنوعی با خودکارسازی کارهای روزمره و وقت گیر، کارایی و بهره وری را افزایش میدهد و به انسان اجازه میدهد تا بر تلاش های استراتژیک تر و سطح بالاتر تمرکز کند. کسب‌وکارها ممکن است بهره‌وری را بهبود بخشند، خطاها را کاهش دهند و فرآیندها را با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و اتوماسیون فرآیند رباتیک ساده‌سازی کنند.
 • هوش مصنوعی میتواند حجم عظیمی از داده ها را سریعتر و کارآمدتر از انسان ارزیابی کند که به آنها اجازه میدهد تا تصمیمات بهتری بگیرند. امور مالی، بازاریابی و مدیریت زنجیره تامین تنها چند حوزه هستند که ممکن است از پیشنهادات، بینش ها و قابلیت های مدل سازی مبتنی بر داده بهره مند شوند.
 • چت بات ها و دستیاران مجازی مجهز به هوش مصنوعی به سازمان ها این امکان را میدهند که خدمات فوری و متناسب با مشتری را ارائه دهند. بهبود رضایت مشتری و زمان پاسخ‌دهی سریع‌تر، نتایج توانایی این سیستم‌های هوش مصنوعی برای درک و پاسخ به سؤالات مصرف‌کننده با استفاده از پردازش زبان طبیعی است.
 • با ترکیب فناوری هوش مصنوعی با سیستم های رباتیک، چنین سیستم هایی میتوانند وظایف پیچیده ای را در بسیاری از صنایع مانند مراقبت های بهداشتی، لجستیک و تولید انجام دهند. با توجه به پیشرفت در صحت، سرعت و امنیت ناشی از این ادغام، هزینه ها کاهش و بازده افزایش میابد.
 • هوش مصنوعی با تسهیل در ایجاد کالاها، خدمات و راه های انجام کار، نوآوری را ارتقا میبخشد. هوش مصنوعی فرصت های جدیدی را از وسایل نقلیه بدون راننده گرفته تا درمان متناسب در صنایعی مانند مراقبت های بهداشتی، بانکی و حمل و نقل باز میکند.
نیاز داریم که بر روی آینده تمرککز کنیم
نیاز داریم که بر روی آینده تمرککز کنیم

چالش ها

 • پتانسیل جابجایی شغل و نیاز به تغییر نیروی کار یکی از اصلی ترین چالش ها است. ترس از جابجایی شغل و نیاز به تغییر نیروی کار با قابلیت های اتوماسیون هوش مصنوعی تشدید شده است. برخی از مشاغل و وظایف ممکن است برای تغییر خواسته ها و کار با سیستم های هوش مصنوعی، ملزم به تغییر باشند یا منسوخ شوند.
 • هنگام استفاده از هوش مصنوعی نگرانی های اخلاقی مانند امنیت داده ها، تعصب الگوریتمی، پاسخگویی و حریم خصوصی وجود دارد. استفاده مسئولانه و اخلاقی از هوش مصنوعی نیاز به برابری و چارچوب های نظارتی قوی دارد.
 • در صورت استفاده از هوش مصنوعی، نیروی کار آموزش دیده برای ایجاد، پیاده سازی و مدیریت سیستم های هوش مصنوعی لازم است. برنامه‌های آموزشی که توانایی‌های تحلیلی و فنی مورد نیاز افراد را فراهم میکند، برای از بین بردن شکاف مهارتی ضروری است.
 • ایجاد اعتماد و پذیرش در بین ذینفعان، مصرف کنندگان و کارگران برای ادغام مؤثر هوش مصنوعی در محیط کار بسیار مهم است. ایجاد اعتماد در سیستم‌های هوش مصنوعی نیازمند ارتباطات باز و صادقانه، شفافیت و رسیدگی به نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیت شغلی است.
 • چارچوب های قانونی و نظارتی برای پیشرفت سریع هوش مصنوعی لازم خواهد بود. این چارچوب ها برای جلوگیری از آسیب، رفع نگرانی های مسئولیتی و اطمینان از این که همه از قوانین پیروی میکنند، ضروری خواهد بود.
نمای بالا یادداشت آینده در مورد برچسب با کتاب‌های کپی
ظهور اتوماسیون: تأثیر آن بر مشاغل و صنایع

پویایی بازار کار در عصر دیجیتال

عصر دیجیتال به طور قابل توجهی بر بازار کار تأثیر گذاشته و ماهیت اشتغال، مهارت‌هایی که کارفرمایان بدنبال آن هستند و روش‌های استخدام را تغییر داده است. ویژگی های کلیدی شامل تغییرات در فرصت های شغلی، ظهور اقتصاد گیگ، کار از راه دور و آموزش مداوم است.

تحلیلگران داده، متخصصان امنیت سایبری، مهندسان نرم‌افزار، بازاریابان دیجیتال و متخصصان تجارت الکترونیک تقاضای بالایی دارند، در حالی که مشاغل سنتی ممکن است به ترکیبی از مهارت‌های دیجیتال و فنی نیاز داشته باشند.

 اقتصاد گیگ قراردادهای موقت، نیروی کار مستقل و برنامه‌هایی را ارائه میدهد که منجر به آزادی و انعطاف‌پذیری بیشتری میشود. کار از راه دور بدلیل پیشرفت های فناوری رایجتر میشود و امکان همکاری و ارتباطات از راه دور را فراهم میکند. شایستگی ها و آموزش مداوم در دنیای دیجیتال بسیار مهم هستند، زیرا سازگاری، مهارت در فناوری و سواد رسانه های دیجیتال به طور فزاینده ای ارزشمند میشوند.

 نگرانی در مورد جابجایی شغل به دلیل اتوماسیون و فناوری های هوش مصنوعی نیز نگران کننده است. کمبود استعدادها و شکاف های مهارتی یک نگرانی است، زیرا نرخ نوآوری فنی از عرضه افراد واجد شرایط پیشی میگیرد. اینترنت راه اندازی کسب و کار و دسترسی به پایگاه مشتریان جهانی را برای کارآفرینان آسانتر کرده است. برای موفقیت در عصر دیجیتال، افراد، کسب‌وکارها و دولت‌ها باید انعطاف‌پذیر باشند، یادگیری مادام‌العمر را بپذیرند، مهارت‌های دیجیتالی کسب کنند، کارآفرینی را تشویق کنند و سیاست‌های انعطاف‌پذیر ایجاد کنند.

مهارت‌های دیجیتالی کسب کنند، کارآفرینی را تشویق کنند و سیاست‌های انعطاف‌پذیر ایجاد کنند.

دستیار هوش مصنوعی خود را بسازید
دستیار هوش مصنوعی خود را بسازید

مهارت‌های آینده: سازگاری با تغییرات تکنولوژیکی

افراد باید مجموعه ای از استعدادهایی را بدست آورند که هم اکنون مورد تقاضا هستند و احتمالاً در آینده کاری مفید خواهند بود تا با پیشرفت های فناوری سازگار شوند و برای نیروی کار آینده آماده شوند. برخی از توانایی های ضروری برای آینده عبارتند از:

 • مهارت در سواد دیجیتال: مهارت در سواد دیجیتال به عنوان ظرفیت استفاده و درک موثر فناوری دیجیتال تعریف میشود که شامل توانایی‌هایی از جمله دانستن راه دور رایانه، داشتن سواد اطلاعاتی، برقراری ارتباط موثر آنلاین و آگاهی از خطرات امنیت سایبری است. توانایی درک و استفاده موثر از ابزارهای دیجیتال در دنیای دیجیتال امروزی بسیار مهم است که درها را به روی فرصت های جدید در حرفه و زندگی شخصی باز میکند.
 • تفکر انتقادی و حل مسئله: ظرفیت تفکر انتقادی، ارزیابی مشکلات پیچیده، و ارائه راه حل های خلاقانه با تسخیر فناوری مشاغل روزمره، بیش از پیش حیاتی میشود. ظرفیت تجزیه و تحلیل داده ها، قضاوت های آگاهانه و همچنین ظرفیت تفکر خلاق و انعطاف پذیری بخشی از این توانایی ها است.
 • سازگاری و انعطاف پذیری: افراد باید بتوانند رویکرد خود را نسبت به کار تنظیم کنند و به سرعت با فناوری های جدید سازگار شوند. مهارت هایی که در بازار کار آینده ضروری خواهند بود شامل تمایل به یادگیری فناوری جدید، پذیرش تغییر و توانایی انطباق سریع با نیازهای کاری در حال تغییر است.
 • هوش هیجانی: با پیشرفت سریع تکنولوژی، شناخت و کنترل احساسات و برقراری ارتباط معنادار با مردم بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. شایستگی ها در رهبری، کار گروهی، خودآگاهی، همدلی و ارتباط بخشی از هوش هیجانی هستند. داشتن این توانایی ها به فرد امکان میدهد در محیط های کاری مشترک شکوفا شود، در تیم هایی با اعضای مختلف به خوبی کار کند و روابط قوی ایجاد کند.
 • سواد داده و تجزیه و تحلیل: ظرفیت درک، ارزیابی، و استخراج معنا از مجموعه داده ها با افزایش روزافزون مقدار داده های موجود اهمیت فزاینده ای پیدا میکند. جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل، تجسم و توانایی تصمیم گیری بر اساس داده ها، همه بخش های سواد داده ای هستند. سواد داده‌ای، استعدادی است که در آینده برای سازمان‌ها ضروری خواهد بود، زیرا از داده‌ها بیشتر برای هدایت استراتژی‌ها و تصمیم‌گیری‌های آموزشی استفاده میشود.
 • خلاقیت و نوآوری: اگرچه ماشین‌ها میتوانند کارهای روزمره را انجام دهند، این نبوغ و اصالت انسان است که توسعه را پیش میبرد و دیدگاه‌های تازه‌ای را ارائه میدهد. همیشه نیاز به افرادی وجود خواهد داشت که بتوانند خارج از چارچوب فکر کنند، ایده های جدیدی ارائه دهند و از زوایای مختلف با چالش ها مقابله کنند.
 • یادگیری مادام العمر: پذیرش ذهنیت یادگیری مستمر در دنیای پرشتاب تکنولوژی امروز بسیار مهم است. برای منعطف و مرتبط بودن در محل کار آینده، فرد باید بخواهد و بتواند به طور مستمر توانایی های خود را ارتقا دهد، با تکنولوژی و روندهای جدید همگام باشد و به دنبال فرصت هایی برای رشد حرفه ای باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *