بیزینس کوچینگ

چگونه روابط تجاری قوی ایجاد کنیم؟

دست دادن افراد تجاری از نزدیک

ایجاد یک شبکه تجاری در عین مهم بودن میتواند بسیار چالش برانگیز باشد. دسته بندی های مختلفی از دیدگاه ها وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید، که هر نیاز به حد متفاوتی از توجه و کار دارد. با این حال، برخی از ایده های اساسی ممکن است برای عملی شدن مشارکت تجاری و ساده سازی فرآیندهای آن استفاده شود.

در این مقاله ما در مورد چیستی یک رابطه تجاری بحث خواهیم کرد، به اشکال مختلفی که میتواند داشته باشد نگاه میکنیم و در نهایت اصول اولیه نحوه ایجاد آن را بررسی خواهیم کرد.

مزایای روابط تجاری قوی چیست؟

روابط تجاری قوی برای موفقیت شما به عنوان یک کارآفرین بسیار مهم است. در اولویت قرار دادن این ارتباطاتها دارای مزایای مختلفی است، از جمله چشم انداز شغلی بهتر، فیدبک های دقیق تر مشتریان و رشد شبکه ارتباطی و تجاری. بر اساس تحقیقات، تشکیل این اتحادها میتواند مزایای ذیل را داشته باشد:

  • افزایش ظرفیت خود برای استفاده از دیگران.
  • کسب دانش و تخصص برای تأثیرگذاری بر ارتقای شغلی یا دستمزد بالاتر.
  • دانستن نحوه اولویت بندی با توجه به نظرات دیگران و جستجوی شکافها میتواند منجر به موفقیت شود.
  • تقویت روابط و آسان سازی شرایط برای نوآوریهای بیشتر.
  • افزایش حضور در جمع و سنجش درست تواناییهای رهبری.

امروزه هیچ شرکتی نمیتواند به تنهایی به تمام خواسته های مشتریان خود رسیدگی کند، بنابراین سازمانها باید اتحادهای تجاری استراتژیک ایجاد کنند. یک شرکت برای داشتن انعطاف پذیری بالا در تجارت خود و توانایی واکنش به بازاری که به سرعت در حال تغییر است، به شرکای قدر نیاز دارد.

دست دادن زنان تاجر

دست دادن زنان تاجر

انواع روابط تجاری

بسته به نیازها و اهداف خود به عنوان یک حرفه ای، میتوانید با مشاغل مختلف ارتباط برقرار کنید. در اینجا پنج نوع ارتباط حرفه ای مختلف وجود دارد که ممکن است در طول حرفه خود با آنها مواجه شوید.

ارتباط با مشتری

اگر روابط قوی با مشتری دارید، جهت دستیابی به اهداف خود، میتوانید کالا یا خدمات بفروشید. شما میتوانید در زمینه فروش، پیوندهای نزدیکی با مشتریان ایجاد کنید؛ و با توسعه و بازاریابی، به جوامع بزرگ مشتریان آنلاین دسترسی پیدا کنید. مهم نیست که چه نوع رابطه ای با مشتریان خود دارید؛ شما میتوانید از این ارتباط برای گفتگو درباره نیازهای آنها استفاده کنید و از آن اطلاعات برای هدایت تصمیمات تجاری خود استفاده کنید.

ارتباط بین کسب و کار

شما میتوانید با افرادی که ظرفیتهای حرفه ای متناسب با شما دارند، ارتباط برقرار کنید؛ که این امر میتوانند به رفع نیازهای شرکت کمک کنند. حال این میتواند شامل شرکتهایی باشد که منابع و روابطی جهت حمایت از شما دارند؛ مانند فروشندگان، تأمین کنندگان، شرکای توزیع محصول و دیگران. روابط تجاری قوی اغلب به طرفین اجازه میدهد تا از طریق تبادل اطلاعات، کالاها یا استراتژیها به اهداف خاص خود دست یابد.

رابطه حقوقی

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، روابط حقوقی آنهایی هستند که امور حقوقی شرکت شما را شامل میشوند؛ مانند وکلا و سایر کارشناسان حقوقی که استخدام میکنید و یا با آنها همکاری میکنید. شما باید پایه و اساس اعتماد مشترک را با این مخاطبین ایجاد کنید. آنها در حقیقت از یک جنبه حیاتی شرکت شما مراقبت میکنند که، احتمالاً نمیتوانید به تنهایی آنها را انجام دهید. آنها را همواره نزدیک خود نگه دارید. زیرا آنها دارای دانش حقوقی بالایی هستند که شما را از گردنه های سرسخت قانونی نجات خواهد داد؛ پس تعاملات مؤثر در این مورد را هرگز فراموش نکنید.

گروهی از افراد تجاری که تکه های پازل را در دست دارند

گروهی از افراد تجاری که تکه های پازل را در دست دارند

روابط کارکنان

یکی از حیاتی ترین روابطی که ممکن است ایجاد کنید، روابط با کارمندانتان است. آنها از بسیاری جهات بیشترین تأثیر را بر موفقیت شما دارند. حفظ اعتماد به نفس و وفاداری کارمندان برای حفظ کارآمدی کسب و کار شما ضروری است؛ زیرا اگر آنها ناراضی یا عصبانی باشند، مطمئناً تجارت شما آسیب خواهد دید.

رابطه مالی

اگر شرکت شما نمیتواند پول خود را مدیریت کند، باید با هر کسی که این کار را انجام میدهد، روابط قوی و پربار ایجاد کنید. نوع روابط شما با حسابداران، بانکداران، سرمایه گذاران خارجی، مشاوران مالی و سایر کارشناسان مالی میتواند به عملکرد بهتر شرکت شما کمک کند و یا بالعکس به آن آسیب برساند.

رهنمودهایی برای توسعه روابط تجاری قوی

دانستن اینکه در هنگام تشکیل شراکتهای تجاری از کجا شروع کنید، میتواند چالش برانگیز باشد. در اینجا چند نکته برای حفظ و تقویت روابط فعلی و همچنین جستجوی روابط جدید را شرح داده ایم.

روابط تجاری باید اولویت اصلی شما باشد

برخی از رهبران کسب ‌وکارها، برای ایجاد روابطی که برای ارتقای شرکت خود به سطح بالاتر نیاز دارند، اشتیاق زیادی نشان میدهند. با این تفاسیر، همکاری برای هر کسب و کاری ضروری به نظر میرسد. به عنوان مثال، اکثر مردم معتقدند مارک زاکربرگ، فیس بوک را توسط خودش ایجاد کرده است. او چهار هم‌بنیان‌گذار داشت که با پیتر تیل، سرمایه‌گذاری شروع شد و شریل سندبرگ نیز در مقام مدیر ارشد اجرایی، آخرین فرد در این حلقه بود.

خدمات پشتیبانی مشتری

خدمات پشتیبانی مشتری

ایجاد ارتباط با مشاغل محلی

روابط با صاحبان مشاغل محلی، به کسب و کار شما کمک میکند

یکی از مؤثرترین روش‌ها برای رشد و حفظ کسب ‌و کارتان، حمایت و روابط با کسب‌ وکارهای محلی است. تمجید از کسب و کار آنها، یا اجازه دادن به حضور آنها در محل کار شما میتواند این نوع روابط را گسترش دهد. شاید توانستید چرخه کوچکتر کسب و کار آنها را، به تجارت خودتان متصل کنید.

به طور منظم با مشتریان و شرکا تماس داشته باشید

برقراری ارتباط با هر مخاطب در سیستم CRM شما به صورت هفتگی یا ماهانه غیرممکن است. مشتریان، شرکا و تامین کنندگان برتر خود را با بررسی های دقیق انتخاب کنید و آنها را به دقت زیر نظر بگیرید. به آنها بگویید مایلید به آنها کمک کنید و به شراکت آنها علاقه مند هستید.

اگر بیش از حد معطل کنید، ارتباط بعدی شما کمتر صمیمانه خواهد بود. مثلاً تأثیر مخاطبین لینکدین خود را نیز نادیده نگیرید. یک برنامه شبکه اجتماعی زمانیکه به درستی عمل کند، میتواند یک منبع فیدبک سریع و موثر برای شما و شرکت شما باشد.

در روابط تجاری خود اعتماد ایجاد کنید

شاید اولین باری که با یک همکار تجاری جدید کار میکنید، کاملاً به یکدیگر اعتماد نکنید. این تا زمانی قابل قبول است که با بی اعتمادی رفتار نکنید. ایجاد اعتماد در طول زمان برای ایجاد اعتبار شما به عنوان یک فرد توانمند و معتبر بسیار مهم است. اگر سطح اعتماد خوبی به افراد قابل اعتماد داشته باشید، به احتمال زیاد با افراد بالقوه جدیدی آشنا میشوید. علاوه بر این، آنها به احتمال زیاد خودشان علاقه مند به تماس بیشتر هستند.

تجارب مصرف کننده را به محصول و یا خدمات خود اضافه کنید

وقتی محصول یا خدمات خود را به سامان رساندید، شروع به ایجاد شراکت تجاری کنید و مطمئن شوید که تمام تلاش خود را، برای مراقبت از مخاطبینی که با آنها کار میکنید انجام میدهید.

اساس ایجاد و حفظ ارتباطات تجاری مثمر ثمر، لحاظ کردن تجربیات مشتری و شریکتان است. اگر مخاطبین شما احساس قدردانی از طرف شما کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که این حرکت را متقابلاً برای شما انجام دهند. اگر آنها هرگونه مشکل یا نگرانی را بیان کردند، مطمئن شوید که به سرعت و با شفافیت کامل به آنها رسیدگی کنید.

تجار جوان خلاق در دفتر ملاقات می کنند

تجار جوان خلاق در دفتر ملاقات می کنند

برای موفقیت و پشتیبانی مشتری، روی زیرساختها سرمایه گذاری کنید

سعی کنید افراد شایسته ای را استخدام کنید که، میتوانند به طور کامل مشکلاتی را که مشتریان شما ممکن است داشته باشند حل کنند. با این حال، ارزش این نوع خدمات در توسعه روابط تجاری برای طرفین دو برابر میشود. شما میتوانید با اعتمادسازی، علاوه بر حفظ روابطی که قبلاً داشتید، روابط جدیدی ایجاد کنید.

بازخورد بخواهید

اعتماد متقابل و گوش دادن واقعی، پایه های قوی ترین روابط تجاری تاکنون بوده است. مهم نیست که با چه کسی در حال تعامل هستید، باید پذیرای افکار و ملاحظات آنها باشید. اگر میخواهید این نوع ارتباطات را ادامه دهید، اعمال بازخوردها بسیار حیاتی است. مشتریان، شرکای شرکت و کارگران همه میخواهند بدانند که، شما واقعا متعهد به تقویت تعامل آنها با کسب و کار خود هستید. مطمئناً شما نمیخواهید فردی گوشه گیر، سنگدل، ناسازگار یا مغرور باشید.

منبع مشاوره و آموزش باشید

تعاملات تجاری هرگز نباید کاملاً معاملاتی باشد. رفتار کردن با هر مدل ارتباط مانند یک فروش نیست، زیرا ارزش روابط با ارزش پولی و مالی شروع و پایان نمی ‏یابد. کلید ایجاد ارتباطات تجاری طولانی مدت و ثمربخش این است که آموزش مالی را در اولویت قرار دهید.

شما میخواهید یک منبع ارزشمند برای افرادی باشید که با آنها در ارتباط هستید. مطالب رهبری تجارت را از نگاه خودتان ایجاد و منتشر کنید. به سؤالات مطرح شده توسط شرکای خود به موقع و کامل پاسخ دهید. در گفتگوهای رسانه های اجتماعی با مخاطبین خود شرکت کنید؛ و اقدامات لازم برای ارائه پشتیبانی به طرفهایی که با آنها در تعامل هستید، را نیز انجام دهید. همه این موارد میتواند به شما در ایجاد روابط تجاری قوی کمک کند.

روابط تجاری خود را حفظ کنید

روابط تجاری شما مانند سایر انواع شراکت، اگر حفظ نشوند پژمرده خواهند شد. اگر شما همیشه در ذهن فرد X باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که فرصتهای تازه تری برای شما ایجاد ‌شود.

به یاد داشته باشید که رسانه های اجتماعی از منابع خوب در این زمینه ها هستند. حتی اگر تنها کاری که انجام میدهید، اشتراک گذاری محتوا و دیدن نظرات افراد باشد، بازهم چندین قدم در ایجاد روابط جدید جلو هستید. با در نظر گرفتن همه چیز، تا جایی که میتوانید در ذهن افراد زیادی بمانید؛ اینگونه نه تنها میتوانید روابط فعلی خود را حفظ کنید، بلکه راه برای چشم انداز بهتر و و مشارکتهای جدید نیز، باز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *