آموزش مالی و سرمایه گذاری

فهرست اشتباهات رایج در سرمایه ‏گذاری

لیست اشتباهات رایج سرمایه گذاری

کسب استقلال مالی از طریق سرمایه گذاری تجربه رضایت بخشی میباشد. با این حال، خطرات و مشکلاتی وجود دارد که میتواند تلاش های شما را خراب کند و برای شما هزینه بردار باشد.

اگر می‌خواهید سرمایه‌گذار موفقی باشید، باید از اشتباهات دیگران درس بگیرید و از دام‌هایی که با آن‌ها مواجه میشوند دوری کنید. در اینجا لیستی از اشتباهاتی وجود دارد که هنگام سرمایه گذاری در بازار باید از آنها اجتناب کنید:

اینکه قبل از سرمایه گذاری آموزش نبینید

وقتی بدون اینکه ابتدا آموزش ببینید سرمایه گذاری میکنید، در معرض خطر اشتباهات پرهزینه قرار میگیرید. سرمایه گذاری یک بازی شانسی نیست، بلکه استعدادی است که نیاز به تحقیق و برنامه ریزی دارد.

اگر کورکورانه یا بر اساس شایعات سرمایه گذاری کنید، باید در پی آن انتظار انتخاب های بدی را نیز داشته باشید که منجر به از دست دادن پول میشود. شما باید قبل از سرمایه گذاری وظایف خود را انجام دهید و در مورد موارد زیر آموزش ببینید:

 • اصول اولیه سرمایه گذاری: با ابزارهای سرمایه گذاری مختلف از جمله سهام، اوراق قرضه، صندوق های سرمایه گذاری متقابل، صندوق های قابل معامله در بورس و غیره آشنا شوید. برای موفقیت به عنوان یک سرمایه گذار، باید رابطه بین ریسک، بازده، تنوع، و تخصیص دارایی را بدانید.
 • تجارت و اقتصاد: شما باید با شرایط و تحولات بازار همراه باشید و درک کنید که چگونه بر ارزش سرمایه گذاری شما تأثیر میگذارند. همچنین باید در مورد پتانسیل رشد در صنعت یا حوزه مورد علاقه و همچنین سطح رقابت آن، فرصت ها و خطرات پیش روی آن و غیره تحقیق کنید.
 • شرکت یا مجموعه سرمایه گذاری: قبل از گذاشتن پول، مهم است که در مورد شرکت یا صندوقی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید تحقیق کنید. صورت های مالی آن (سود و زیان، ترازنامه، جریان نقدی، نسبت ها، و غیره) را بررسی کنید و آنها را بر اساس استانداردهای تجاری و صنعتی مشابه ارزیابی کنید.
 • ارزش گذاری و قیمت: ارزش منصفانه بازار ، برخلاف قیمت خرید، چیزی است که باید برای ارزیابی سرمایه گذاری خود استفاده کنید. شما باید از چندین تکنیک ارزیابی استفاده کنید، آنها را برای رشد، ریسک، کیفیت و غیره تنظیم کنید، مانند جریان نقدی تنزیل شده، قیمت به سود، قیمت به دفتر و غیره.

قبل از هر گونه سرمایه گذاری مالی، یافتن اطلاعات قابل اعتماد و منابع آموزش مالی ضروری است.

قبل از سرمایه گذاری خود را آموزش دهید

قبل از سرمایه گذاری خود را آموزش دهید

عاشق یک شرکت یا سهام شدن

عاشق یک شرکت یا سهام و اجازه دادن به احساسات شما بر روی قضاوت تان یکی دیگر از اشتباهات کلاسیک سرمایه گذاری است. مشتری طولانی مدت بودن، طرفدار محصولات یا خدمات یک شرکت، کارمند سابق و غیره میتواند منجر به سرمایه گذاری احساسی تری در سهام آن شرکت شود.

سهام یا شرکتی که در گذشته عملکرد خوبی داشته است ممکن است توجه شما را به خود جلب کند و به موفقیت آن بیشتر از دیگران ایمان داشته باشید. هنگامی که به دنبال کسب و کار یا سهام هستید، میتوانید کارهایی مانند گزینه های زیر را انجام دهید:

 • از هرگونه خبر بدی که میتواند نشانه کاهش قیمت شرکت یا سهام باشد، اجتناب کنید یا برای آن دلیل بیاورید.
 • در مورد چشم انداز سهام یا شرکت برای رشد یا مزیت رقابتی دور اندیش باشید.
 • سعی کنید دوام بیاورید حتی اگر شرکت یا سهام ارزش خود را از دست بدهد و بازار عملکرد ضعیفی داشته باشد.
 • سرمایه گذاری پول بیشتر در یک شرکت یا سهام آن با قیمت بالا به این امید که افزایش بیشتری پیدا کند.

برای اینکه عاشق یک شرکت یا سهام نشوید، باید:

 • ارزیابی خود را از یک شرکت یا سهام بر اساس شواهد و حقایق انجام دهید، نه بر اساس احساس خود نسبت به آن.
 • دستورات حد ضرر و یک استراتژی خروج را برای سرمایه گذاری خود تنظیم کنید و همیشه به آنها پایبند باشید.
 • هرگز تمام پول خود را در یک شرکت، صنعت یا بازار قرار ندهید. در عوض، آن را پخش کنید.
 • برای حفظ یک تخصیص کلی دارایی سالم، باید سهام هایی را که عملکرد ضعیفی دارند بفروشید و به طور منظم دارایی های خود را در سهام موفق تر قرار دهید.
شرکت سهام مورد علاقه سهام گذاران

شرکت سهام مورد علاقه سهام گذاران

عدم صبر و چشم انداز بلند مدت

نداشتن حوصله و چشم‌انداز بلندمدت و همچنین تحت تأثیر نوسانات کوتاه‌مدت و سر و صدای بازار، سومین اشتباه رایج سرمایه‌گذاری است. این موضوع زمانی اتفاق میافتد که افراد بی حوصله هستند، انتظارات زیادی دارند یا به راحتی تحت تأثیر دیگران مانند رسانه ها، متخصصان یا عموم مردم قرار میگیرند. وقتی نمیتوانید صبر کنید یا آینده بزرگ تری را ببینید، ممکن است این کارها را انجام دهید:

 • آنها را خیلی زود بفروشید، که باعث میشود رشد بلند مدت و اثرات ترکیبی سرمایه گذاری های شما از بین برود.
 • پرداخت اضافی برای سهام یا صنایعی که اکنون محبوب هستند، فقط برای اینکه بعدا شاهد کاهش ارزش آنها باشید.
 • هنگامی که بازار راکد یا آشفته است، سرمایه گذاری های خود را با وحشت بفروشید.
 • در پاسخ به رویدادها یا اخبار بی اهمیت، انتخاب های عجولانه و غیرمنطقی داشته باشید.

اگر می خواهید صبر و دیدگاه بلند مدت خود را حفظ کنید:

 • با داشتن یک برنامه محکم و پایبندی به آن، اجازه ندهید نوسانات کوتاه مدت و سر و صدای بازار شما را از اهداف بلندمدت مالی خود منحرف کند.
 • سرمایه گذاری یک ماراتن است نه دوی سرعت و فراز و نشیب هایی در این مسیر وجود خواهد داشت. با در نظر گرفتن این موضوع انتظارات منطقی داشته باشید.
 • به جای پیروی بی فکر از جمعیت یا توصیه های کارشناسان، فکر کنید و تحقیق خود را انجام دهید.
عدم صبر و چشم انداز بلند مدت

عدم صبر و چشم انداز بلند مدت

گردش بیش از حد سرمایه گذاری و زمان بندی بازار

معامله گری مکرر به جای یک سرمایه گذاری بلند مدت و داشتن گردش مالی بیش از حد، چهارمین اشتباه رایج سرمایه گذاری است.

این موضوع زمانی اتفاق میافتد که مغرور، کم حوصله یا بی حوصله هستید و فکر میکنید میتوانید حرکات بازار را پیش بینی کنید و از آنها درآمد کسب کنید. هنگامی که سعی میکنید بازار را با گردش سرمایه گذاری بالا زمان بندی کنید، با خطرات زیر روبرو میشوید:

 • کارمزد، کمیسیون، مالیات و غیره بیشتری بپردازید و سود خود را کاهش دهید.
 • خود را در معرض خطر بیشتری از اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری ضعیف یا از دست دادن شرایط مطلوب بازار قرار دهید.
 • اگر قصد ندارید پول خود را برای مدت طولانی تری سرمایه گذاری کنید، از بهره ترکیبی استفاده کامل را نخواهید برد.
 • وقتی سعی میکنید با بازار همگام شوید و به هر تغییری پاسخ دهید، میتوانید فشار و اضطراب بیشتری را احساس کنید.
گردش مالی بیش از حد سرمایه گذاری و زمان بندی بازار

گردش مالی بیش از حد سرمایه گذاری و زمان بندی بازار

نتیجه

تسلط بر هنر سرمایه گذاری میتواند شما را در مسیر آینده مالی مطمئن تری قرار دهد. اگر نظم و انضباط شخصی، صبر و آموزش برای اجتناب از دام های رایج سرمایه گذاری را نداشته باشید، میتوانید پیشرفت خود را در خطر بیاندازید و پول خود را از دست بدهید. سرمایه گذاری یک کسب و کار است و به عنوان یک کارآفرین، برای تضمین موفقیت خود به یک طرح تجاری، استراتژی و چشم انداز بلندمدت نیاز دارید.

همچنین باید از یک مربی کسب و کار مشاوره بگیرید و مهارت های سرمایه گذاری خود را بهبود ببخشید، که میتواند به شما کمک کند از اشتباهات رایج سرمایه گذاری جلوگیری کنید. شما میتوانید با رعایت نکات و تاکتیک های این مطلب و اجتناب از رایج ترین و پرهزینه ترین اشتباهات سرمایه گذاری، سرمایه گذار مطمئن و موفق تری شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *